Event Information

TEAMS for the 2019 NORTH AMERICAN LOCH-STYLE FLY FISHING CHAMPIONSHIPS...

Results & Photos
nalsffc001025.jpg nalsffc001023.jpg
Registration
Competition Rules
Travel and Accomodations
Competition Venues
Sponsors
LIST OF REGISTERED TEAMS (Registration is not official until payment has been received)

 Fly fishers from across North America and around the World are invited to submit applications for attending this prestigious, international loch-style fly fishing championship. Members of the Canadian, British, and U.S.A. National Fly Fishing Teams, and competitors from Europe, the United Kingdom, and North America will be on hand to compete for the team and individual titles, medals, and the highly-coveted NALS Cup.

2020 LIST OF REGISTERED TEAMS (Registration is not official until payment has been received)

CANADIAN TEAMS:

  1. Team Cormorant (Canadian Regional Team)
Todd Oishi - Maple Ridge, British Columbia, Canada
Terence Courtoreille - Yellow Knife, Northwest, Canada
John Nishi - Millarville, Alberta, Canada.
Rob Stroud - Prince George, British Columbia, Canada
Mike Oishi - Barriere, British Columbia, Canada

  1. Team Baetis Sigma Phly (Canadian Regional Team)
Jason Doucette - Edmonton, Alberta, Canada
Jay Giasson - Maple Ridge, British Columbia, Canada
Jordan Viveiros - Maple Ridge, British Columbia, Canada
Taylor Culver - Kamloops, British Columbia, Canada
Jonathan Toyad - Edmonton, Alberta, Canada

  1. Team King Fisher White:
Kevin Cucheron - Calgary, Alberta, Canada
John Wilkinson - Abbotsford, British Columbia, Canada
Brian Danilkiewicz - Maple Ridge, British Columbia, Canada
Darryl Fisher - Kamloops, British Columbia, Canada
Mike Learmonth - Surrey, British Columbia, Canada

  1. Team King Fisher Blue:
Ken Woodward - Kelowna, British Columbia, Canada
Bobby Danilkiewicz - Maple Ridge, British Columbia, Canada
Callum Learmonth - Surrey, British Columbia, Canada
Gerald Wolfe - Squamish, British Columbia, Canada
Evan Patterson - Maple Ridge, British Columbia, Canada



MULTI-NATIONAL TEAMS:

  1. Team Shadow:
Istvan Kereszturi - Burnaby, British Columbia, Canada
Jakob Lorfice - Halifax, Nova Scotia, Canada
Kage Gossler - Bend, Oregon, U.S.A.
Brian Hamanishi - Vancouver, British Columbia, Canada
Stanton Jack - Vancouver, British Columbia, Canada

  1. Team Trout Bums:
Claude Cipelletti - Prince George, British Columbia, Canada
David Heine - Victoria, British Columbia, Canada
Colette Stroud - Prince George, British Columbia, Canada
Peter Morrison - Fernie, British Columbia, Canada
Madoka Myers, Boulder, Colorado, U.S.A.



U.S.A. REGIONAL and NATIONAL TEAMS:

7. Team Freestone (U.S. Regional Team)
Sean Crocker - Philadelphia, Pennsylvania, U.S.A.
Loren Williams - Saratoga Springs, New York, U.S.A.
Steve Good - Chalfont, Pennsylvania, U.S.A.
Andy Koons - Perkasie, Pennsylvania, U.S.A.
Ken Crane - LaFayette, New York, U.S.A.



  1. K, EUROPEAN, AND OTHER INTERNATIONAL TEAMS:






Please contact Todd Oishi if you'd like to register a team for this event: toishis@gmail.com




WAITING LIST FOR TEAMS:

WAITING LIST FOR INDIVIDUALS* HOPING TO JOIN A TEAM:
1. Ricky Ozmar - Cumming, Georgia, U.S.A.
  1. The first five individuals will be formed into a team.


Registration fees are due by February 1, 2020
(registration is not complete until payment has been received).
Registration fees are non-refundable after April 30, 2020.
Schedule
Links

Contact the event organizer, Todd Oishi, for more information or to submit an application for yourself or your team for this event: info@innovativeflyfisher.com
- 2014 Championships
- 2013 Championships
- 2012 Championships
- 2011 Championships
- Photo Gallery
- 2015 Championships
- 2016 Championships
- 2018 Championships
- 2017 Championships
- 2019 Championships